Agrobay’da işçi ve sendika düşmanı uygulamalara son verin!

BASINA VE KAMUOYUNA

26 Ağustos 2023

Agrobay Seracılık, Dikili / İZMİR

Avrupa’nın en büyük serasında, büyük bir baskı ve sömürü altında çalışan, haksızlığa uğrayan, haksızlığa uğradığı için tepki gösteren, bu haklarını arayan ve sendikalaştığı için işten atılan işçiler olarak buradayız. 

22 Ağustos Salı günü başlayan işten çıkarmalar uyduruk gerekçelerle sürdürülmektedir. 10 yılı aşkın sürelerdir bu seralarda her türlü ağır işleri yapan işçiler, yıllardır hiçbir “performans ve verimlilik sorunu” yaşamazken, sendikalaştıktan 2 gün sonra bu nasıl değişir? Şirket alenen anayasal suç işlemektedir. İşten atılan pek çok arkadaşımız, sendikal faaliyet yürütmek ve sendikaya üye olmaktan dolayı işten çıkartılmıştır. Salı gününden beri işten çıkarılan işçi kardeşimizin sayısı 40’ı geçmiştir. 

Kötü çalışma koşulları, geç yatırılan maaşlar, ücretsiz izin dayatması, yöneticilerin yoğun baskı, mobbing, kötü muamele uygulamaları, promosyon haklarına çökülmesi, keyfi yer değiştirmeler, kalitesiz kıyafet ve ekipman, servislerde yaşanan can güvenliği gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalan işçilerin bu sorunlar karşısında sendikalaşmayı tercih etmeleri esastır. Agrobay işletmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesine dair adım atmak yerine “küçülme”, “hastalık”, “performans” gibi uyduruk ve sözde gerekçelerle işçileri mağdur etmeyi ve işten çıkarmayı tercih etmektedir. 

Şunu net bir şekilde ifade etmek istiyoruz. Agrobay’da çalışan işçi kardeşlerimizin bu güne kadar yenilmiş haklarını, çökülmüş promosyonlarını, girilmemiş sigortalarından doğan haklarını, meslek hastalıklarını gündeme getirmekten; tazminatları kuruşu kuruşuna almaktan; işe dönmek isteyen arkadaşlarımızın işe iadesini sağlamaktan vazgeçmeyeceğiz ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. 

Agrobay yönetimine çağrımızdır: İşçi kardeşlerimize yönelik kötü muameleden, aşağılayıcı davranışlardan, haksızlıklardan bir an önce vazgeçin. Anayasal suç işlemeyi bırakın. Acilen işçi kıyımını durdurun. Sorunların çözümüne yönelin, çalışma koşullarını düzeltin. Maaşları zamanında yatırın. 

Bu buluşmamızın amacı, kamuoyunu gerçekler hakkında aydınlatmak ve Agrobay şirketini yaptığı hatadan dolayı uyarmaktır. 

Tek bir işçi kardeşimizin hakkı tamamıyla verilene kadar mücadelemiz sürecek. 

Gerekirse tekrar tekrar geleceğimiz, bu haklı mücadeleden dönmeyeceğimiz bilinsin. 

Diğer İçerikler

Son Eklenenler